Argentyna zwiększa wydobycie ropy łupkowej

Jak donosi gazlupkowy.pl, wydobycie ropy naftowej z łupków w Argentynie systematycznie rośnie. Jednak rentowność projektów może być zagrożona przez niskie ceny surowca na światowych rynkach oraz wysokie koszty prac wiertniczych.

Serwis cytuje słowa Miguela Galuccio, dyrektora generalnego koncernu YPF,  która prowadzi wydobycie surowca wspólnie z amerykańskim koncernem Chevron. Obecnie na polu naftowym Loma Campana na terenie formacji Vaca Muerta wydobywane jest dziennie 44,000-45,000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. W lutym 2015 r. wydobycie surowca kształtowało się na poziomie 41 tys. baryłek ropy. Jest to najwyższy poziom wydobycia ropy z niekonwencjonalnych złóż na świecie poza  Stanami Zjednoczonymi - zauważa gazlupkowy.pl.

Jak podkreślił Galuccio, spadek cen ropy naftowej nie wpłynął na plany poszukiwawcze firmy YPF. Jednocześnie stwierdził, że jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o opłacalności węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych. W warunkach Ameryki Południowej koszt odwiertu pionowego za ropą z łupków wynosi 11 mln dolarów, a prowadzenie działalności wydobywczej przy cenie za baryłkę ropy 50 dol. nie jest opłacalne.

Według amerykańskiej agencji U.S. Energy Information Administration, Argentyna posiada 23 bln metry sześc. gazu łupkowego w Argentynie, co stanowic może 11% światowych rezerw gazu łupkowego. Argentyna dysponuje także czwartymi co do wielkości światowymi rezerwami ropy z łupków w wielkości  27 mld baryłek ekwiwalentu ropy. Aby w pełni uruchomić potencjał argentyńskich skał łupkowych, potrzebne są inwestycje w wysokości 200 mld dol.

Obecnie jedynymi krajami, gdzie wydobywa się komercyjnie gaz i ropę z formacji łupkowych są: USA, Argentyna, Chiny oraz Kanada.

11.04.2015 r.

źródło: gazlupkowy.pl

Wróć do poprzedniej strony