BHP Billiton wystawia projekty łupkowe na sprzedaż

BHP Billiton - australijska firma z sektora wydobywczego notowana na giełdach w Melboure, Londynie i Johanesburgu, ogłosiła plany sprzedaży aktywów obejmujących projekty w basenie gazu ziemnego z łupków Fayetteville w stanie Arkansas w USA.

Aktywa, które aktualnie wystawione są na sprzedaż, australijska firma zakupiła od Chesapeake Energy Corporation w 2011 roku. Wartość transakcji wyniosła wówczas 4,75 miliardów USD i była to największa tego typu sprzedaż w historii amerykańskich łupków.

Średnia cena gazu ziemnego w lutym 2011 roku, kiedy doszło do transakcji, wynosiła 4,09 USD za mln Btu, we wrześniu 2014 roku wynosiła zaś 3,92 USD za mln Btu. Nie wydaje się więc, aby to ceny rynkowe gazu miały decydujący wpływ na decyzję BHP Billiton.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez firmę, głównym powodem ogłoszenia wyjścia z inwestycji na Fayetteville jest potrzeba uporządkowania portfolio firmy oraz koncentracja w obszarach, w których firma osiąga lepszą stopę zwrotu i gdzie możliwe będzie osiągnięcie zakładanych celów przy mniejszych nakładach inwestycyjnych.

Głównym obszarem działalności firmy pozostanie wydobycie rud żelaza i węgla.  Firma nie wycofuje się z działalności wydobywczej gazu i ropy i pozostaje aktywnym graczem  w USA na formacjach Eagle Ford i Haynesville.

BHP Billiton to światowy lider w branży górniczej. Dzisiaj działająca firma to wynik połączenia australijskiej firmy Broken Hill Proprietary (BHP) i brytyjskiej firmy Billiton. BHP Billiton prowadzi działalność wydobywczą węgla, rud żelaza, boksytu, miedzi, manganu, uranu, niklu oraz diamentów i srebra. Kapitalizacja spółki wyniosła, według stanu na 30 czerwca 2014 roku, 179 mld USD.

28.10.2014 r.

afal

Wróć do poprzedniej strony