BP i China National Petroleum Corporation podpisały kolejną umowę o wspólnych poszukiwaniach gazu łupkowego

Koncern BP i China National Petroleum Corporation (CNPC) podpisały umowę o podziale wpływów podczas poszukiwania oraz wydobycia gazu łupkowego w Zagłębiu Neijiang-Dazu w Syczuanie w Chinach. Jak poinformowali prezesi obu firm: Bob Dudley (BP) i Wang Yilin (CNPC), jest to pierwsza umowa o podziale wpływów (tzw. production sharing contract - PSC) dotycząca gazu łupkowego w Chinach. Teren, na którym toczyć się będą wspólne prace ma powierzchnię około 1500 km2. CNPC będzie operatorem tego projektu.

"Cieszymy się, że wykonaliśmy krok milowy w ramach naszego strategicznego partnerstwa z CNPC, opierając się na naszej udanej współpracy wewnątrz i na zewnątrz Chin" - powiedział prezes BP. "Cieszymy się na wymianę doświadczeń na temat technologii związanych ze złożami niekonwencjonalnymi. Będziemy wnosić światowe doświadczenia do naszego pierwszego projektu niekonwencjonalnego gazu w Chinach. Połączymy to z wiedzą CNPC" - dodał.

Obecna umowa o podziale wpływów jest rezultatem umowy ramowej o współpracy strategicznej, która została podpisana w październiku 2015 roku podczas wizyty w Wielkiej Brytanii Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpinga. Oprócz złóż niekonwencjonalnych, umowa ramowa obejmuje także przyszłe przedsięwzięcia związane z detalicznym obrotem paliwami w Chinach, poszukiwaniami ropy naftowej, handlem LNG, handlem emisjami dwutlenku węgla, a także dzielenie się wiedzą związaną z praktykami energetycznymi i zarządzaniem.

Źródła podają, że do 2035 r gaz łupkowy stanowić będzie 25% całkowitej ilości gazu wytwarzanego w skali globalnej. Chiny mają potencjał do największego wzrostu w wydobyciu gazu ze złóż niekonwencjonalnych.

4.04.2016 r.

źródło: www.oilvoice.com

 

Wróć do poprzedniej strony