Bułgaria podtrzymuje moratorium na szczelinowanie hydrauliczne

Bułgaria bezterminowo podtrzymuje moratorium na szczelinowanie hydrauliczne.  Według premiera kraju Bojko Borysowa, rozwój przemysłu łupkowego w Bułgarii mogą umożliwić jedynie alternatywne metody wydobycia gazu łupkowego.

Premier Borysow, przemawiając na dorocznym forum Amerykańskiej Izby Handlowej w Bułgarii zaprezentował dokument "Priorytety rządu bułgarskiego w 2015: polityka i działania na rzecz wzrostu gospodarczego, przyciąganie inwestycji i realizacji programów operacyjnych". Jedną z kluczowych kwestii stojących przed Bułgarią jest właśnie gaz łupkowy.

Borysow stwierdził, że "w kwestii  zasobów gazu łupkowego, Bułgaria jest najbogatszym krajem w Unii Europejskiej". Mogłyby one zostać wykorzystane do zwiększenia niezależności energetycznej i obniżenia cen gazu w tym kraju. Premier zwrócił jednak uwagę, że opinia publiczna nie była przychylna wydobyciu gazu z łupków, a obecnie nie zaistniały żadne czynniki, które upoważniałyby do zmiany decyzji o rozpoczęciu poszukiwań z zastosowaniem metody szczelinowania hydraulicznego.

Dodał, iż ma nadzieję "że zostanie w końcu wynaleziona bezpieczna technologia wydobycia gazu łupkowego". Obecnie obowiązujące moratorium na szczelinowanie rząd bułgarski podjął kierujac się obawami o wpływ tej metody na środowisko i zdrowie publiczne.

Zakaz wydobycia gazu z łupków obowiązuje w Bułgarii od stycznia 2012 roku. Wówczas rządząca partia uchwaliła tymczasowe moratorium na poszukiwanie i wydobycie tego surowca. Decyzja zapadła wkrótce po fali masowych protestów, które odbyły się w kilkunastu bułgarskich miastach.

2.02.2015 r.

źródło: Shale Energy Inside

abar

Wróć do poprzedniej strony