Francja podtrzymuje zakaz poszukiwania gazu z łupków

Jak donosi BiznesAlert.pl, przez Francję przetoczyła się kolejna fala dyskusji na temat gazu łupkowego. Media poinformowały, że francuski rząd zamówił raport poświęcony technologiom alternatywnym, które mogłyby zastąpić szczelinowanie hydrauliczne. Jednakże, zdaniem mediów, wyniki raportu zostały utajnione.

7 kwietnia 2015 r. dziennik Le Figaro opublikował artykuł poświęcony wspomnianemu raportowi i zajmujący się w dodatku możliwością eksploatacji gazu z łupków bez szczelinowania.

Od 2011 roku obowiązuje we Francji moratorium na poszukiwanie gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego.  Francuska minister energetyki i ochrony środowiska Segolene Royal definitywnie odrzuciła możliwość poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego we Francji, a władze cały czas zapewniały opinię publiczną, że gaz łupkowy to sprawa zamknięta i nieaktualna. Także w sytuacji, gdyby można było korzystać z innych technologii niż szczelinowanie, „mniej szkodliwych od tej technologii” informuje biznesalert.pl.

Segolene Royal uważa, że raport o alternatywnej technologii nie omawia konkretnego rozwiązania - informuje biznesalert.pl. Mianowicie, jej zdaniem jest to technologia niewystarczająco sprawdzona, droższa niż szczelinowane hydrauliczne, do szczelinowania skały łupkowej korzystałaby z suchej mieszanki gazu-derywatu propanu halogenowanego z fluorem. Ale najważniejsze zdaniem minister Royal jest to, że propan z fluorem jest o wiele szkodliwszym gazem cieplarnianym niż CO2 i inne. Grozi też zatruciem gleby oraz wód podziemnych. Dlatego gaz łupkowy w dalszym ciągu nie jest żadną alternatywą dla Francji - czytamy w BiznesAlert.pl.

21.04.2015 r.

źródło: biznesalert.pl, cire.pl

Wróć do poprzedniej strony