Gazprom będzie szukał gazu łupkowego w Argentynie

Jak donosi biznesalert.pl, rosyjski Gazprom i argentyńskie YPF podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie wspólnych poszukiwań węglowodorów w złożach niekonwencjonalnych na terenie Argentyny. Bez inwestycji z zagranicy ten kraj nie był w stanie sięgnąć po złoża samodzielnie.

Aby w pełni uruchomić potencjał argentyńskich skał łupkowych, potrzebne są inwestycje w wysokości 200 mld dol.

Argentyna jest jednym z czterech krajów na świecie (oprócz USA, Kanady i Chin), gdzie wydobywa się już komercyjnie gaz i ropę z formacji łupkowych są. Od kilku miesięcy wydobycie węglowodorów z łupków w Argentynie systematycznie rośnie. Obecnie na polu naftowym Loma Campana na terenie formacji Vaca Muerta wydobywane jest dziennie 44,000-45,000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. W lutym 2015 r. wydobycie surowca kształtowało się na poziomie 41 tys. baryłek ropy. Jest to najwyższy poziom wydobycia ropy z niekonwencjonalnych złóż na świecie poza  Stanami Zjednoczonymi.

Według amerykańskiej agencji U.S. Energy Information Administration, Argentyna posiada 23 bln metry sześc. gazu łupkowego w Argentynie, co stanowic może 11% światowych rezerw gazu łupkowego. Argentyna dysponuje także czwartymi co do wielkości światowymi rezerwami ropy z łupków w wielkości  27 mld baryłek ekwiwalentu ropy.

23.04.2015 r.

źródło: biznesalert.pl

Wróć do poprzedniej strony