Wiercenia w USA tanieją dzięki nowoczesnym technologiom

Firma Baker Hughes podała cotygodniowe informacje o liczbie aktywnych urządzeń wiertniczych na terenie USA. Na początku kwietnia odnotowano najniższą liczbę aktywnych wiertnic od 1999 roku, wynoszącą 450 sztuk, w tym 88 wiertnic używanych jest do poszukiwania i wydobycia gazu ziemnego. Serwis biznesalert.pl wyjaśnia, że firmy poszukując oszczędności nie tylko tną liczbę prac wiertniczych ale wprowadzają nowe rozwiązania technologiczne, które pozwalają ograniczyć koszty zachowując jednocześnie wydajność. Szacuje się, że w przeciągu ostatnich 3-4 lat koszty prac wiertniczych spadły nawet o 30 proc.

Rentowność prac wiertniczych zależy od ceny surowca, kosztów wydobycia i produktywności planowanych nowych odwiertów wydobywczych. Wydajność prac wydobywczych wynika z doskonalenia odwiertów poziomych, składu płynu szczelinującego, zwiększenia liczby wieloetapowych zabiegów szczelinowania. 

Serwis biznesalert.pl cytuje raport firmy konsultingowej IHS Inc., opracowanego na podstawie danych pochodzących z 5 basenów wydobywczych w USA (Bakken, Eagle Ford i Marcellus, Midland i Delaware oraz w Zatoce Meksykańskiej). Jak wynika z raportu, średnie koszty wiercenia odwiertów były tańsze w 2015 r. o 25 – 30 proc. w stosunku do analogicznych kosztów z roku 2012. W 2016 agencja spodziewa się kolejnego spadku kosztów prowadzonych prac o kolejne 5- 10 proc. W latach 2017 -2018 koszty powinny jednak wzrosnąć. 

Biznesalert.pl wskazuje, że według amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej wykonane odwierty za ropą naftową, przy zastosowaniu technologii szczelinowania hydraulicznego stanowią obecnie 51 proc. wszystkich prowadzonych prac. Agencja podpiera się danymi DrillingInfo i IHS Global Insight, z których wynika, że jeszcze w 2000 roku, liczba odwiertów poddanych szczelinowaniu hydraulicznemu wynosiła 23 tys., z których wydobywano 102 tys. baryłek ropy dziennie, co stanowiło niewiele ponad 2 proc. całego wydobycia. Już 15 lat później, liczba odwiertów poddanych szczelinowaniu wzrosła do 300 tys., z których uzyskiwano 4,3 mln baryłek, co stanowi ponad 51 proc. całego wydobycia ropy w USA.

4.04.2016 r.

źródła: Oil ang Gas, biznesalert.pl

Wróć do poprzedniej strony