Indie: poszukiwania gazu łupkowego w stanach Arunachal i Assam

Państwowy koncern naftowy Oil India Limited (OIL) chce zbadć potencjał wydobywczy węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych w stanach Arunachal i Assam w północno - wchodniej części kraju.

Indyjskie przedsiębiorstwo państwowe zostało zobligowane do zintensyfikowania poszukiwań nowych złóż węglowodorów na wniosek Ministerstwa Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego. Koncern OIL posiada obecnie 5 bloków koncesyjnych, w obrębie których spodziewane jest rozpoczęcie komercyjnego wydobycia ropy i gazu łupkowego. Dwa z tych bloków znajdują się w stanie Arunachal, a trzy w stanie Assam.

Inżynierowie z Oil India Limited mają wysokie oczekiwania co do wydobywalnych zasobów tych złóż.  Mają także spore doświadczenie w poszukiwaniach i wydobyciu gazu łupkowego,  nabyte podczas obserwacji analogicznych operacji na amerykańskich złożach łupkowych.

Oil India Limited potwierdził już występowanie niekonwnecjonalnych złóż węglowodorów w obu regionach. Poszukiwania mogą napotkać jednak na pewne problemy. Znaczna część obszaru, na którym obywać się będą poszukiwania jest górzysta i zalesiona. Dodatkowo, lokalne grupy środowiskowe wyraziły już swoją negatywną opinię odnośnie planowanych prac poszukiwawczych.

Zasoby gazu łupkowego w Indiach mogą być całkiem pokaźne - krajowi naukowcy kwestionują dane podawane przez amerykańską Energy Information Administration (EIA), szacujące potencjalne rezerwy na 2,88 bilionów m3 i wierzą, że zasoby te mogą wynosić nawet 15,81 bilionów m3.

9.02.2015 r.

źródło: Shale Energy Insider

abar

Wróć do poprzedniej strony