Niemcy: Spory wokół gazu łupkowego utrudniają wydobycie ze złóż konwencjonalnych

Jak donosi serwis gazlupkowy.pl, niemiecki koncern Wintershall (należący do grupy BASF), poinformował, że trwająca od kilku lat dyskusja o wpływie gazu łupkowego na środowisko ma ujemny wpływ na wydobycie gazu ziemnego ze złóż konwencjonalnych. Świadczyć o tym mają dane o eksploatacji gazu zimnego, która w 2014 r. obniżyła się w Niemczech o 6%.

Koncern Winterchall podkreślił, że trzyletnia debata na temat stosowania szczelinowania hydraulicznego przyniosła negatywne konsekwencje dla wielkości wydobycia gazu ziemnego w Niemczech. W 2013 r. Niemcy importowali około 88% potrzebnego im gazu ziemnego, a jedynie 12% pochodziło z wydobycia z krajowych złóż.

Zaostrzenie regulacji prawnych dotyczących stosowania metody szczelinowania hydraulicznego odbiło się czkawką na eksloatacji gazu ze złóż konwencjonalnych. – Ponad 1/3 gazu ze złóż konwencjonalnych jest wydobywana w Niemczech z wykorzystaniem szczelinowania hydraulicznego, w bezpieczny dla środowiska sposób  – powiedział Andreas Scheck, szef jednostki firmy Wintershall.

Technologia szczelinowania hydraulicznego nie jest w Niemczech całkowitą nowością. Podobną metodę stosuje się tu od lat 50. XX wieku przy wydobyciu tzw. gazu zamkniętego (tight gas), zaliczanego - tak jak gaz łupkowy - do węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych. Od tego czasu wykonano w Niemczech ponad 300 zabiegów szczelinowania na głębokości poniżej 5 000 m. Zgodnie z danymi zamieszczonymi w Raporcie Landowego Urzędu Górnictwa, Energii i Geologii z Hannoveru (Landesamt für Bergbau, Energie und Geologie) z 2012 roku, nie odnotowano szkód środowiskowych podczas prowadzonych w tym okresie prac. Jednakże, jak pisze Alexandra Vetter z German Research Centre for Geosciences (GFZ), szczelinowanie w łupkach jest czymś nowym dla Niemców, ponieważ wymaga wykorzystania większej objętości płynów o innym składzie chemicznym. Jako innowacja, która nie została jeszcze dostatecznie przetestowana w praktyce, szczelinowanie dla wydobycia gazu z łupków budzi więc wiele niepewności i obaw odnośnie wpływu na środowisko i zdrowie ludzkie.

Zasoby technicznie wydobywalnego gazu w łupkach w Niemczech szacuje się na około 700-2 268 mld m3. To od 2 do 7 razy więcej niż dostępne w tym kraju zasoby gazu ziemnego pochodzącego ze źródeł konwencjonalnych. Do tej pory wykonano tylko jeden próbny odwiert poszukiwawczy za gazem z łupków, w którym zastosowano metodę szczelinowania hydraulicznego. Miało to miejsce w Dolnej Saksonii w 2008 roku. Exxon Mobil - wykonawca otworu - podał do publicznej wiadomości skład chemiczny płynu, który został zastosowany w trzech operacjach szczelinowania.

O kontrowesjach dotyczących poszukiwania gazu łupkowego w Niemczech można przeczytać w artykule dr Aleksandry Lis "Społeczne kontrowersje wokół gazu łupkowego w Niemczech".

22.01.2015 r.

źródła: gazlupkowy.pl za ogj.com, Aleksandra Lis "Społeczne kontrowersje wokół gazu łupkowego w Niemczech".

abar

Wróć do poprzedniej strony