Polska delegacja w Chinach rozmawia o gazie łupkowym

Jak donosi Ministerstwo Środowiska, w dniach 20 - 25 października 2014 r. w Chinach przebywała delegacja Ministerstwa Środowiska z udziałem Głównego Geologa Kraju Sławomira Brodzińskiego i Kingi Wojtczak – zastępcy dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych. Zaproszenie dla strony polskiej wystosował Wang Min – wiceminister w Ministerstwie Ziemi i Zasobów ChRL.

Na Konferencji China Mining 2014, w sesji Forum Ministrów Główny Geolog Kraju przedstawił referat “New mining in Poland - globalisation or continuation in the EU country”. W spotkaniu uczestniczyło10 zagranicznych ministrów ds. zasobów i/lub górnictwa. Konferencja zgromadziła przedstawicieli ponad 20 krajów, w tym 13 w randze ministrów lub ambasadorów. Minister Brodziński wziął także udział w dyskusji w sesji poświęconej projektom chińskiego gazu z łupków.

Podczas pobytu w Tianjin doszło do oficjalnego spotkania ministra Brodzińskiego z jego chińskim odpowiednikiem ministrem Zhong Ziran. Strona chińska zaproponowała nawiązanie współpracy pomiędzy obu ministerstwami (także w problematyce węglowodorów niekonwencjonalnych), co zostało przyjęte z zadowoleniem - informuje Ministerstwo.

W drugiej części pobytu przedstawiciele Ministerstwa Środowiska mieli okazję zapoznać się z dynamicznie rozwijającym się poszukiwaniem i wydobyciem gazu z łupków w rejonie Fuling k/ Chongqing. Chińska firma Sinopec wywierciła już w tym rejonie w ostatnich 2 latach 146 otworów, z których 46 funkcjonuje jako produkcyjne.

Polska delegacja odwiedziła demonstracyjną kopalnię gazu łupkowego (4 otwory) oraz miała okazję przyjrzeć się zabiegowi równoczesnego szczelinowania otworów krzywionych (także 4 otwory) w innej lokalizacji.

Na uwagę zasługuje, że zarówno technologia, personel, jak i sprzęt są tam krajowe. Łączne wydobycie gazu z łupków w Chinach szacowane jest w bieżącym roku na około 1 miliard m3 - donosi Ministerstwo Środowiska.

29.10.2014 r.

źródło: Ministerstwo Środowiska

abar

Wróć do poprzedniej strony