Rumunia: gaz łupkowy tematem kampanii wyborczej

Rumunia, mimo starań, nie potwierdziła obecności złóż gazu łupkowego - to słowa kandydata na prezydenta Rumunii, premiera Victora Ponta. Jak poinformował serwis gazlupkowy.pl, słowa Ponty, wypowiedziane w rumuńskiej telewizji mogą być jednak elementem kampanii wyborczej przed drugą turą wyborów prezydenckich w Rumunii.

Jak czytamy w serwisie gazlupkowy.pl, Ponta stwierdził: – Wygląda na to, że nie mamy gazu łupkowego, bardzo ciężko zabiegaliśmy o coś czego, jak się okazuje, nie mamy. Kandydat na prezydenta Rumunii nie sprecyzował jednak, skąd wzięło się jego przekonanie o braku złóż gazu łupkowego w tym kraju. Do chwili obecnej wykonano w Rumunii tylko jeden odwiert rozpoznawczy w poszukiwaniu gazu łupkowego, w miejscowości Pungesti. Prace wykonywał koncern Chevron, który ustosunkował się już do wypowiedzi Victora Ponta. W komunikacie amerykańskiej firmy podkreślono, że analiza danych uzyskanych podczas wiercenia nie jest jeszcze zakończona i za wcześnie jest, by przesądzać o sukcesie lub fiasku poszukiwań.

W Rumunii poszukiwania koncentrują się w obrębie platformy mezyjskiej i platformy mołdawskiej, gdzie oprócz sylurskich łupków formacji Tandarei, brane są pod uwagę także jurajskie łupki formacji Bals. Według wcześniejszych szacunków rumuńskiej Narodowej Agencji ds. Zasobów Mineralnych, kraj ten może dysponować nawet 1,44 bln m3 surowca. Dawałoby to Rumunii trzecie miejsce w Europie pod względem zasobności w gaz łupkowy.

Serwis gazlupkowy.pl przypomina, że prace poszukiwawcze w Rumunii były wielokrotnie przerywane względu na protesty lokalnych mieszkańców oraz organizacji ekologicznych. Największe protesty odbyły się w kwietniu 2014 r., kiedy na ulice prawie 60 rumuńskich miast wyszli demonstranci, sprzeciwiający się pracom prowadzonym przez Chevron.

W grudniu 2012 r. zniesiono w Rumunii moratorium na stosowanie szczelinowania hydraulicznego (wprowadzone w maju 2012 r.). W styczniu 2013 r. Chevron uzyskał pozwolenie na rozpoczęcie prac w przyznanym obszarze koncesyjnym w północno - wschodniej Rumunii.

12.11.2014 r.

źródło: gazlupkowy.pl

abar

 

Wróć do poprzedniej strony