Tylko cztery kraje produkują obecnie ropę i gaz ze złóż niekonwencjonalnych

Jak czytamy w portalu wnp.pl, cztery kraje na świecie produkowały ropę naftową lub gaz ziemny ze źródeł niekonwencjonalnych na skalę przemysłową (według stanu na koniec 2014 roku). Informację podała Agencja Informacji Energetycznej (EIA), funkcjonująca w obrębie Departamentu Energii.

Liderem wydobycia są oczywiście USA oraz - w mniejszym stopniu - Kanada. Komercyjna produkcja gazu ze złóż łupkowych lub ropy z tzw. złóż zamkniętych (tight oil) ruszyła także Argentynie oraz w Chinach. Są to kraje, w których potencjał pod względem zasobów węglowodorów ze złóż niekonwnecjonalnych oceniany był bardzo wysoko. Pozostałe kraje, które rozpoczęły poszukiwania ropy i gazu ze złóż niekonwencjonalnych, w tym Polska, są jeszcze - zdaniem EIA - dość daleko od uruchomienia wydobycia na skalę przemysłową.

Według EIA, w Argentynie wykonano dotychczas 275 otworów w złożach niekonwencjonalnych, a w Chinach ponad 200 (dla porównania - od 2010 roku w Polsce wykonano 70 takich otworów, ale w zadnym nie natrafiono na ilości surowca uzasadniające ekonomiczna eksploatację). Prognozuje się, że zarówno Argentyna, jak i Chiny mają duży potencjał do zwiększenia produkcji gazu łupkowego i ropy ze złóż zamkniętych.

Jak zauwaza wnp.pl, w Argentynie udział w poszukiwaniach bierze szereg międzynarodowych koncernów, a aktywność operatorów koncentruje się przede wszystkim na formacji łupkowej Vaca Muerta, położonej w basenie Neuquen w zachodnio-centralnej części kraju. Państwowa firma YPF, największy operator w Argentynie, informowała, że w kwietniu 2015 r. produkcja ze złóż niekonwencjonalnych wynosiła 22,9 tys. baryłek ropy dziennie oraz 1,9 mln m sześc. gazu dziennie. Realizowana była ona głównie w ramach trzech projektów joint-venture z firmami Chevron, Doww Chemical i Petronas.

W Chinach z kolei trwa zagospodarowanie zasobów formacji Longmaxi w basenie Sichuan w południowej części kraju. Większość działań realizowanych jest przez firmy państwowe Sinopec i PetroChina, mające duże szanse osiągnąć produkcję gazu łupkowego na poziomie ok. 17 mln m sześc. dziennie do końca 2015 roku (czyli ok. 6,2 mld m sześc. gazu w skali roku) - donosi wnp.pl.

PetroChina wykonała do tej pory ok. 125 odwiertów, z czego 74 rozpoczęło produkcję i do końca roku chce wydobywać ponad 7 mln m sześc. gazu dziennie (2,55 mld m sześc. rocznie). Z kolei Sinopec już dzisiaj produkuje na polu Fuling ok. 3,7 mln m sześc. gazu dziennie (1,35 mld m sześc. w skali roku). Do końca 2014 r. spółka zrealizowała 75 odwiertów testowych na tym polu, a planuje wywiercić dodatkowe 253 otwory - informuje wnp.pl.

Wśród krajów, które rozpoczęły już prace nad poszukiwaniami węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych, raport EIA wymienia także Polskę, Algierię, Australię, Kolumbię, Rosję i Meksyk.

2.07.2015 r.

źródło: wnp.pl

Wróć do poprzedniej strony