Ukraina: Włoski koncern Eni będzie szukał gazu łupkowego

Jak informuje portal wnp.pl, włoski koncern energetyczny Eni rozpocznie poszukiwania gazu łupkowego na Ukrainie, w okolicach Lwowa i na Wołyniu. Wykonanie pierwszego odwiertu planowane jest na koniec 2015 r.

Igor Szewczenko - szef Ministerstwa Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy - powiedział, że pierwsze spotkania z inwestorami zaczęły się już w 2014 r.  Omówiono wówczas sprawy dotyczące wejścia Eni w teren. Włoski koncern był zainteresowany ukraińskimi łupkami już w 2013 roku, jednak prace były kilkakrotnie przekładane - donosi wnp.pl. Spółka Eni posiada obecnie 9 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego na zachodzie Ukrainy, z których wiekszość znajduje się na terenie tzw. Zagłębia Lwowskiego. Łącznie koncesje te obejmują obszar około 3800 km2 - podaje portal wnp.pl.

Własny gaz to dla Ukrainy  szansa na uzyskanie niezależności energetycznej. W 2014 r. wydobycie gazu ziemnego ze złóż konwencjonalnych wyniosło na Ukrainie 20,50 mld m3 gazu. To o około 5 % mniej niż w 2012 roku - informuje wnp.pl.

Koncern Eni jest jedną z 10 największych firm z sektora ropy i gazu na świecie. Zakres działalności firmy obejmuje: poszukiwanie, produkcję, transport, przetwarzanie oraz sprzedaż ropy i gazu. Eni działa w 79 krajach i zatrudnia prawie 80 tys. osób.

Koncern Eni prowadził prace poszukiwawcze za gazem łupkowym także w Polsce. Posiadał w naszym kraju 3 koncesje:  Elbląg, Młynary i Malbork. Wykonał także 3 otwory poszukiwawcze: Bągart-1, Kamionka-1 i Stare Miasto-1. W ostatnim z nich przeprowadzono zabieg szczelinowania hydraulicznego w odcinku poziomym. Jednak wyniki prac nie były zadowalające i w 2014 r. koncern wycofał się z Polski, nie przedłużając swoich koncesji.

22.01.2015 r.

źródło: wnp.pl

Wróć do poprzedniej strony