Ukraina wznawia poszukiwania gazu z łupków

Holenderska firma Yuzgas wygrała przetarg na poszukiwanie i wydobycie gazu z formacji łupkowej Yuzivska w rejonie Doniecka. Wcześniej poszukiwania gazu łupkowego na Ukrainie prowadziły trzy inne koncerny: Chevron, Eni i Shell, jednak w wyniku politycznych i ekonomicznych komplikacji, firmy te w zrezygnowały z prac u naszego wschodniego sąsiada.  

Zwycięzca przetargu zainwestuje teraz kilkadziesiąt milionów dolarów w poszukiwania węglowodorów w obszarze Yuziska, którego potencjał produkcyjny jest szacowany na około 2 bilionów metrów sześciennych. Wcześniejsze poszukiwania zostały przerwane przez toczący się na tych terenach konflikt zbrojny. W lipcu 2014 r. w obszarze przewidzianych prac poszukiwawczych został zestrzelony malezyjski samolot pasażerski.

Niezadowalające były także efekty poszukiwań gazu z łupków w tym rejonie prowadzone przez koncern Shell.  Na początku 2014 r. roku władze regionu charkowskiego zakomunikowały, że Shell nie znalazł gazu ziemnego w odwiercie Belyayevskaya - 400. 

Jednak Ukraina jest zdeterminowana, aby szukać własnych źródeł energii. W marcu 2016 r. nawiązana została współpraca pomiędzy Państwowym Instytutem Geologicznym  a IGGGK Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Wspólne badania będą dotyczyć między innymi warunków powstawania i występowania złóż gazu ziemnego.

Rozpoznanie potencjału złóż niekonwencjonalnych Ukrainy prowadzi się w karbońskich utworach basenu dnieprowsko-donieckiego na wschodzie i oligoceńskich łupkach formacji Maykop na południu kraju. Ukraińskie łupki syluru występują na głębokości od 1000 do 5000 m w depresji lwowskiej, stanowiącej kontynuację struktur geologicznych regionu lubelskiego w Polsce.

28.07.2016 r.

 

Wróć do poprzedniej strony