Algieria: pilotażowy odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego

W Algierii przeprowadzono udany pilotażowy odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego - donosi serwis gazlupkowy.pl.

Odwiert wykonał państwowy koncern Sonatrach w rejonie Ahnet In Salah w centralnej cześci kraju. Głębokość odwiertu wynosi 1800 m, a długość odcinka horyzontalnego 2000 m. Wstępne szacunki wskazują, że w basenie Ahnet In Salah może znajdować się ponad 200 mld m sześć. gazu.

Grupa Sonatrach planuje wykonanie jeszcze kilkunastu odwiertów poszukiwawczych w basie Ahnet, na południe od In Salah i w okolicy miasta Illizi. Rada Ministrów Algierii upoważniła koncern do przeprowadzenia programu wierceń w okresie najbliższych 7 -13 lat. Wyrażono również zgodę na udział zagranicznych partnerów w tym przedsięwzięciu.

W 2012 r. Sonatrach wykonała już pierwsze, eksperymentalne wiercenia za gazem łupkowym w Ahnet, które pozwoliły na wstępne szacunki zasobów gazu ze złóż niekonwencjonalnych.

Poza basenem Ahnet, Algieria posiada jeszcze sześć inych basenów zawierających gaz łupkowy. Są to zbiorniki: Mouydir, Berkin - Ghadames, Timimoun, Reggane i Tindoufu. Wstepne szacunki dotyczące zasobów technicznie wydobywalnych z tych złóż zawiera raport opracowany przez U.S. Department of energy we współpracy z U.S. "Advanced Resources International" i firmami z branży oil&gas.

Sonatrach chce zaintewstować w poszukiwania gazu ziemnego i ropy naftowej 102 miliardy dolarów do 2018 roku.

31.12.2014 r.

źródło: gazlupkowy.pl, www.aps.dz

Wróć do poprzedniej strony