Amerykanie dostarczą LNG na Litwę

Pod koniec zeszłego tygodnia litewski koncern Litgas poinformował o podpisaniu memorandum na dostawy LNG z USA. Pierwsze dostaw surowca miałyby pojawić się nad Bałtykiem już w przyszłym roku. Amerykanie poszukują nowych rynków zbytu dla swojego surowca. 

Dostawy amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego do Litwy mogą rozpocząć się już w 2016 roku, dostawcą surowca ma być koncern Cheniere Energy. Amerykańscy eksporterzy LNG poszukują nowych rynku zbytu dla błękitnego surowca. 

Jak informuje Reuters, litewski terminal do regazyfikacji gazu skroplonego (FSRU) w Kłajpedzie oraz powstający polski terminal LNG w Świnoujściu będą w stanie odebrać surowiec w wielkości 6-7 mln ton LNG rocznie. Z punktu widzenia Amerykanów jest to niewielka ilość surowca, dlatego koncerny poszukują także innych kierunków zbytu - LNG może znaleźć także nabywców w innych krajach Europy. 

- Kraje nadbałtyckie są dobrym rynkiem dla nas. Kraje naprawdę chcą amerykańskiego gazu i mają wolę polityczną, aby tak się stało- powiedział dyrektor Texas LNG Viviek Chandra. Kraje regionu chcą uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji dlatego też poszukują innych kierunków dostaw „błękitnego paliwa”. 

12.03.2015 r.

źródło: gazlupkowy.pl

Wróć do poprzedniej strony