Andaluzja głosuje za wprowadzeniem moratorium na szczelinowanie hydrauliczne

W połowie grudnia 2014 r. parlament Andaluzji zatwierdził wprowadzenie prawa, które przewiduje dwuletnie moratorium na poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego. Andaluzja jest najludniejszą i drugą pod względem powierzchni wspólnotą autonomiczną, położoną w południowej Hiszpanii. Okres mobowiązywania moratorium może zostać wydłużony aż do zakończenia naukowych badań które dowiodą "z najwyższym poziomem pewności", że metoda szczelinowania jest bezpieczna dla ludzi, zasobów wodnych i całego środowiska.

Nie wiadomo jednakże, czy przyjęte moratorium zostanie utrzymane, gdyż prawdopodobnie przeciwny tej decyzji będzie rząd krajowy w Madrycie. Na jesieni 2014 r. hiszpański Trybunał Konstytucyjny unieważnił wprowadzone rok wcześniej moratorium na szczelinowanie hydrauliczne w prowincji Kantabria na północy kraju. Zdaniem hiszpańskiego rządu przyjęcie takiego aktu było przekroczeniem uprawnień władz regionalnych.

Władze w Madrycie planują jak najszybsze rozpoczęcie poszukiwań gazu łupkowego i mają nadzieję na uniezależnienie się kraju od importu węglowodorów. Hiszpania może posiadać -  według wstępnych szacunków - zasoby około 1,4 bln metrów sześć. gazu łupkowego.

4.01.2015 r.

źródło: Surinenglish.com

abar

Wróć do poprzedniej strony