Chevron wychodzi z Ukrainy?

Czy Chevron przerwie poszukiwania gazu łupkowego na Ukrainie? Projekt wydobycia gazu ziemnego z łupków ze złoża Ollesko pod znakiem zapytania.

Jak podaje cytowany przez agencję Reuters  pracownik administracji w Kijowie, Chevron zdecydował o wyjściu z Ukrainy i zawieszeniu wartego potencjalnie ponad 10mld dolarów projektu na złożach gazu łupkowego – Ollesko. Gdyby decyzja amerykańskiej firmy, obecnej także w Polsce, stała się faktem, byłby to silny cios w projekty zwiększenia wydobycia gazu ziemnego na Ukrainie oraz rozpoznania złóż gazu łupkowego w Europie.

Jeszcze w listopadzie 2014 r. minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan mówił, że Ukraina posiada czwarte co do wielkości zasoby gazu łupkowego w Europie i może w krótkim czasie zwiększyć wydobycie tego surowca o 30%-40% do 30 mld m3. W tym samym czasie, szef Państwowej Służby Geologicznej i Zasobów Dmitrij Kaszczuk zapowiadał sfinalizowanie porozumienia z Chevronem jeszcze w 2014 roku.

Obecnie Ukraina zużywa rocznie 50 mld m3 gazu, z czego ponad połowę importuje z Rosji. Potencjalna decyzja firmy Chevron o wycofaniu się z Ukrainy uniemożliwia całkowicie realizację ambitnych planów Kijowa ukierunkowanych na ograniczenie importu gazu z Rosji.

Oficjalnym powodem zamknięcia projektu Ollesko miałaby być decyzja rządu ukraińskiego o podniesieniu podatków od wydobycia. Bardziej prawdopodobym powodem wydaje się jednak być załamanie się cen ropy na świecie. Spadek cen o prawie 50% w ostatnim półroczu zmusza nawet tzw. majors do racjonalizacji wydatków i ograniczenia portfela inwestycyjnego. Niskie ceny ropy w połączeniu z trwającą wojną w Donbasie i pogarszająca się sytuacją gospodarczą Ukrainy, stanowiły zapewne decydujący czynnik.

Pozostaje jeszcze możliwość, że wiadomość o wycofaniu się z projektu Ollesko jest formą nacisku na rząd w Kijowie i próbą wynegocjowania lepszych warunków działalności na Ukrainie. Niewątpliwie otoczenie inwestycji - zarówno polityczne, jak i makroekonomiczne - zmieniło się drastycznie, co uzasadniałoby zmiany dotychczasowych założeń.

Pierwsza formalna umowa (PSA – Product Sharing Agreement) została zawarta w listopadzie 2013 jeszcze z administracją współpracującą z Prezydentem Janukowyczem.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że rząd Ukrainy będzie dążył do zatrzymania Chevron na Ukrainie. Czy przy tak szybko zmieniającym się otoczeniu Chevron zdecyduje się rozpocząć inwestycję jest wysoce niepewne, ale nie niemożliwe. Niemniej jednak, inwestycja z pewnością ulegnie zmniejszeniu a jej rozpoczęcie przesunie się w czasie.

17.12.2014 r.

afal

źrodła:

www.reuters.com

kresy24.pl

 

Wróć do poprzedniej strony