
Zespół badawczy z Uniwersytetu Kioto w Japonii bada nową metodę szczelinowania skał łupkowych. Do wytworzenia szczelin i uwolnienia gazu wykorzystywany ma być dwutlenek węgla znajdujący się w stanie nadkrytycznym.
Zespół japońskich naukowców ma nadzieję, że nowa technologia wejdzie do użycia w ciągu kilku lat, a projekt pilotażowy zostanie uruchomiony jeszcze w tym roku. Obecnie do wytworzenia szczelin w zwartej skale stosowany jest powszechnie płyn szczelinujący sporządzony na bazie wody z dodatkiem różnych chemikaliów i podsadzki.
W nowej metodzie wykorzystano właściwości CO2. Dwutlenek węgla przechodzi w stan nadkrytyczny w temperaturze 31oC i pod ciśnieniem 7,375 MPa. W tych warunkach zanikają różnice gęstości pomiędzy stanem gazowym a ciekłym tej substancji. Zmniejsza się napięcie powierzchniowe i lepkość substancji. Zanika tym samym różnica pomiędzy gazem a cieczą.
Zatłoczony pod ziemię CO2 ulega rozprężeniu pod wpływem temperatury, co powoduje powstanie gęstej siatki szczelin w skale. Spodziewane jest przy tym osiągnięcie większej efektywności szczelinowania z użyciem CO2 niż przy użyciu tradycyjnych płynów, ponieważ powstała w skale siatka spękań jest bardziej subtelna. W wyniku tego wzrasta wydajność eksploatowanego odwiertu (czyli ilość gazu, jaka można wydobyć ze skały), nawet do 60%. W tradycyjnej metodzie wydajność wynosi zaledwie 15-18%.
Metoda szczelinowania skał łupkowych przy użyciu CO2 niesie za sobą dodatkowe korzyści. Zatłaczanie dwutlenku węgla pod ziemię pomoże zmniejszyć efekt globalnego ocieplenia - gaz ten jest uważany za jeden z czynników powodujących niekorzystne procesy. Do szczelinowania nie będą potrzebne dodatkowe substancje, których użycie w metodzie tradycyjnej budzi tak wielkie obawy przeciwników wydobycia gazu łupkowego.
W tym miesiącu Japończycy rozpoczęli już wydobycie ropy łupkowej na skalę półtechniczną ze złoża Ayukawa, położonego w prowincji Akita, na północy kraju. Aktualne wydobycie wynosi około 220 baryłek ropy dziennie. Zasoby ropy łupkowej w tym rejonie szacuje się na 100 mln baryłek. Popyt na ropę i gaz wzrósł w Japonii znacznie od czasu katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima.
Rysunek poniżej wyjaśnia zasadę szczelinowania za pomocą CO2.
18.07.2014 r.
źródło: www.shaleenergyinsider.com
autor: abar, mrut
Pozostałe artykuły z kategorii Świat - kliknij tutaj