
W dniach 23 września - 3 października 2013 r. Ireneusz Dyrka, Marcin Janas oraz Hubert Kiersnowski - pracownicy Programu Bezpieczeństwo Energetyczne Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB pojechali do USA w celu zapoznania z komercyjną metodą wykorzystywaną do szacowania zasobów gazu ziemnego i ropy naftowej z formacji łupkowych dla pojedynczego otworu wiertniczego, przy ograniczonym zbiorze danych geologicznych, złożowych, jak i produkcyjnych.
W Pittsburgh’u wzięli udział w konferencji dotyczącej szacunków zasobowych złóż niekonwencjonalnych Reserve Estimation Unconventionals REU North East 2013 oraz towarzyszących jej warsztatach “One Well, Multiple Methodologies: Compare And Contrast Today’s Estimation Techniques Across A Single Dataset” i „Forecasting Production and Estimating Reserves in Unconventional Reservoirs”.
Uczestniczyli także w kursie poświęconym poszukiwaniu, eksploatacji i produkcji węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych w stanie Pensylwania “Shale Exploration, Development and Production Overview”, który odbył się w Penn State University w Williamsport. Odwiedzili również odsłonięcia skał łupkowych formacji Marcellus (dewon) oraz formacji Utica (ordowik), z których pobrali próby.
Podczas wyjazdu spotkali się z geologami, geofizykami i petrofizykami w siedzibach firm Range Resources oraz Chevron w pobliżu miasta Pittsburgh oraz z przedstawicielami służby geologicznej stanu Pensylwania.
Wzmianka o wizycie pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB, sporządzona przez Kristin Carter ze stanowej służby geologicznej Pensylwanii znalazła się w listopadowym numerze newslettera Spheres of influences.
Maja Kowalska
Pozostałe artykuły z kategorii Świat - kliknij tutaj