Rosja szuka węglowodorów ze złóż niekonwnecjonalnych na Syberii

Jak donosi gazlupkowy.pl, rosyjski koncern naftowym Gazprom Neft uzyskał pierwszy przepływ ropy łupkowej na zachodzie Syberii w autonomicznym regionie Chanty-Mansyjsk. Ropa występuje tam w formacji łupkowej Bazehonv.

Należąca do Gazprom Neftu firma Gazpromneft-Khantos zakończyła testowanie pierwszych dwóch odwiertów rozpoznawczych w celu analizy złóż ropy łupkowej na terenie formacji Bazhenov, w południowej części pola naftowego Priobskoye - donosi gazlupkowy.pl. Koncern wykonał zabiegi szczelinowania hydraulicznego na obu odwiertach, co pozwoliło na uzyskanie przepływu surowca. Rosjanie zapowiadają rozpoczęcie w najbliższym czasie testowania kolejnych dwóch odwiertów - informuje gazlupkowy.pl.

Spółka Gazpromnieft Khantos prowadziła dotychczas prace wydobywcze za ropą ze złóż konwencjonalnych na polu Priobskoye. W marcu zeszłego roku firma otrzymała koncesje na prowadzenie poszukiwań ropy w niżej położonych warstwach złóż formacji Bazhenov i Tyumen. Wysoce nasycone ropą naftową złoża znajdują się jednak na głębokości 2000-3000 metrów. Charakteryzują się one także niską przepuszczalnością co utrudnia rozpoczęcie prac wydobywczych - podsumowuje seriws gazlupkowy.pl.

Głównym celem obecnego etapu programu poszukiwawczego w warstwach formacji Bazhenov jest zwiększenie wiedzy na temat budowy geologicznej złóż oraz potwierdzenie możliwych do wydobycia ilości surowca.  Kolejnym etapem będzie wykonanie odwiertów horyzontalnych oaz wieloetapowego procesu szczelinowania hydraulicznego. W przyszłym roku Gazprom Neft planuje kontynuowanie badań sejsmicznych 3D i wykonanie kolejnych odwiertów poziomych i informuje gazlupkowy.pl.

4.02.3015 r.

źródło: gazlupkowy.pl

 

Wróć do poprzedniej strony