Świat - łupkowy przegląd tygodnia 1 -7 grudnia 2014 r.

Wybrane wydarzenia z branży poszukiwawczej i wydobywczej gazu łupkowego na świecie w tygodniu 1 -7 grudnia 2014 r.

Argentyna

Jak donosi gazlupkowy.pl, Shell oraz Total zainwestują ponad pół miliarda dolarów, w dwa projekty poszukiwawcze za ropą łupkową na terenie argentyńskiej prowincji Nequen. Znajduje się tam jedna z największych formacji łupkowych na świecie – Vaca Muerta. Według danych U.S. Energy Information Administration, Argentyna dysponuje drugimi co do wielkości zasobami gazu ziemnego z łupków w wielkości 22,7 bln m3. Złoża ropy łupkowej szacowane są na 27 mld baryłek, co czyni z Argentyny czwartym co do wielkości krajem, dysponującym złożami tego surowca. Jak dotychczas, w Argentynie wykonano  około 200 odwiertów za ropą i gazem z łupków.

Białoruś

Polska i Białoruś wymienią się łupkowym know how. Wicepremier Białorusi Michaił Rusyj udzielił komentarza BelTa, w którym poinformował, że białorusko-polska komisja do spraw współpracy gospodarczej rozpoczęła rozmowy o wymianie doświadczeń  w sektorze poszukiwania węglowodorów. – Jesteśmy zainteresowani polskim doświadczeniem w poszukiwaniach gazu łupkowego – powiedział Rusyj.

Bułgaria

New York Times i Financial Times piszą o wsparciu finansowym Rosji dla ruchów sprzeciwu wobec rozwoju wydobycia gazu łupkowego w Bułgarii i Rumunii. Dyrektor rumuńskiego wywiadu George Maior, przyznaje, że w tych działaniach „ może być rosyjski element” ale nie jest to udowodnione.

Kazachstan

Kazachstan planuje rozpoczęcie poszukiwania gazu łupkowego. Deklarację taką złożył premier tego kraju Karim Masimow - napisał serwis gazlupkowy.pl. Azhdar Kurtov z rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych uważa, że Kazachstan, planując wydobycie gazu z łupków, pragnie pozyskać dodatkowe rezerwy surowca. Pozwoliłoby to na zwiększenie w przyszłości przesyłu surowca do Chin - napisał gazlupkowy.pl.

Ukraina

Jak poinformował serwis gazlupkowy.pl powołując się na biuro prasowe koncernu w Charkowie, dotychczasowe prace poszukiwawcze na terenie formacji Yuzivska na Ukrainie nie dały zadowalających efektów. Na początku 2014 r. roku władze regionu charkowskiego komunikowały, że Shell nie znalazł gazu ziemnego w odwiercie Belyayevskaya -400. Głównym powodem utrudniającym realizację założonych planów ma być napięta sytuacja panująca na granicy z regionami donieckim i ługańskim.

USA

40 proc. gazu wykorzystywanego w USA pochodzi z łupków i te złoża stały się głównym źródłem błękitnego paliwa dla Amerykanów. Agencja Informacji Energetycznej (EIA) poinformowała, że gaz łupkowy w USA stał się w 2013 roku głównym źródłem zaopatrzenia gazu ziemnego. W 2013 roku USA ustanowiły nowy rekord wydobycia gazu ziemnego. Ze złóż w USA wydobywano 1,89 mld m3 gazu dziennie, czyli o 1 proc. więcej niż w 2012 r. Wydobycie gazu łupkowego w USA wzrosło ze 140 mln m3 dziennie w 2007 r. do 930 mln m3  w 2013 r. Wydobycie łupkowe zaspokaja 40 proc. potrzeb USA, pozostała ilość gazu jest wydobywana wraz z ropą naftową oraz jako metan z pokładów węgla.

Węgry

Jak poinformował gazlupkowy.pl, według wiceprezesa do spraw międzynarodowych w węgierskim urzędzie regulacji ds. energii, jego kraj rozpoczyna działania zmierzające do wydobycia gazu ze złóż niekonwencjonalnych, w tym gazu łupkowego, aby zmniejszyć zależność od importu błękitnego paliwa z Rosji. Niekonwencjonalne złoża gazu na Węgrzech szacuje się na około 1, 5 bln m3. Węgry dysponują także złożami typu tight gas.

źródła: gazlupkowy.pl, biznesalert, e-petrol.pl

Wróć do poprzedniej strony