Świat - łupkowy przegląd tygodnia 12 -18 stycznia 2015 r.

Wybrane wydarzenia z branży poszukiwawczej gazu łupkowego na świecie w  tygodniu 12 -18 stycznia 2015 r.

Algieria

Algierski koncern Sonatrach chce przeznaczyć do 2025 roku 70 mld dolarów na rozwój sektora gazu łupkowego. Firma ogłosiła to niedługo po sukcesie próbnych odwiertów w regionie Salah na Saharze. W przyszłości Algieria chce wydobywać do 20 mld m3 gazu łupkowego rocznie z 200 odwiertów, które zamierza wykonać. Jednak plany te mogą zostać pokrzyżowane z powodu sprzeciwu lokalnych społeczności, zamieszkujących osady w pobliżu planowanych odwiertów na południu kraju. Protesty trwają już kilka tygodni i wciąż się nasilają. Wyrażają się one m.in. demonstracjami przeciwko eksploatacji gazu łupkowego, pokojowymi marszami studentów i uczniów szkół średnich oraz zamknięciem sklepów. Szacuje się, że w protestach udział bierze około 2000 osób.

Czytaj więcej...

Chiny

Koncern Jereh zakończył budowę zakładu w Junlian (prowincja Syczuan) skraplającego gaz łupkowy. jest to pierwszy obiekt tego typu w Chinach. W pierwszym etapie fazie zakład będzie produkował do 70 tys. m3 LNG dziennie. W planach przewidywane jest zwiększenie produkcji do 300 tys. m3 - napisał serwis gazlupkowy.pl. Jak przypomina serwis, w prowincji Syczuan znajdują się jedne z największych złóż gazu łupkowego w Chinach.

Kraje bałtyckie

Trzy kraje bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia - podpisały deklarację o bezpieczeństwie dostaw energii. Celem porozumienia jest wspólne wykorzystanie litewskiego gazoportu w Kłajpedzie oraz dużego magazynu gazu na Łotwie. Szacuje się, że terminal będzie w stanie pokryć do 90% rocznego zapotrzebowania na gaz tych państw. Dzięki pływającemu terminalowi kraje bałtyckie mogą uniezależnić sie od dostaw gazu z Rosji.

Czytaj więcej...

Litwa

Warunki nowego przetargu na poszukiwanie gazu łupkowego na Litwie zostaną sporządzone do końca stycznia. Konkurs zostanie przygotowany na podstawie ostatniego przetargu, ale z uwzględnieniem zmian w przepisach prawnych i sytuacji geopolitycznej kraju - poinformowała Daiva Matoniene, wiceminister środowiska w litewskim rządzie. Nowy przetarg może zostać ogłoszony na wiosnę - dodał Jonas Satkūnas, dyrektor litewskiego Litewskiej Służby Geologicznej. Satkūnas wspomniał, że przedstawiciele chińskiej firmy Sinopec, którzy odwiedzili Litwę latem 2014 r., byli bardzo zainteresowani poszukiwaniami węglowodorów z łupków w tym kraju. Jednak ta deklaracja zostanie zweryfikowana dopiero wtedy, gdy chińska oferta zostanie oficjalnie zgłoszona.

Czytaj więcej...

OPEC

OPEC w raporcie miesięcznym podał ocenę stanu światowego rynku ropy, zwracając uwagę spadek cen spowodowany nadpodażą surowca. Redukcja cen jest największa od 6 lat, a popyt na ropę spadł do najniższego poziomu od 10 lat. Prognoza na rok 2015 r. przewiduje, że światowy popyt na ropę  spadnie do 28,78 mln baryłek dziennie, czyli będzie o ponad 1 mln baryłek dziennie mniejszy niż obecnie.

Czytaj więcej

Wielka Brytania

Brytyjska Służba Geologiczna (British Geological Survey) planuje przeprowadzenie niezależnego, szczegółowego badania dotyczącego wpływu poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego na środowisko. Monitoring obejmie procesy szczelinowania hydraulicznego, planowane w dwóch otworach wykonanych na terenie hrabstwa Lancashire, w północno-zachodniej Anglii. Prace poszukiwawcze prowadzi tu koncern Cuadrilla Resources.

Czytaj więcej...

źródła: gazlupkowy.pl, biznesalert.pl, wyborcza.biz

Wróć do poprzedniej strony