Świat - łupkowy przegląd tygodnia, 14-20 lipca 2014

Wybrane wydarzenia z branży poszukiwawczej gazu łupkowego na świecie

Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska włączyła się w poszukiwania gazu łupkowego na swoim terenie. Jednak analitycy twierdzą, że koszty wydobycia gazu łupkowego w Arabii Saudyjskiej będą zbyt wysokie. Powodem tego jest niska efektywność wydobycia i technologia, która musi zostać dostosowana do konkretnych warunków geologicznych. Do szczelinowania potrzebne są także duże ilości wody, a państwo Saudów należy do najbardziej suchych regionów świata. Efektem tego jest wycofywanie się niektórych koncernów z prac poszukiwawczych na Półwyspie Arabskim. Zasoby gazu łupkowego szacowane są w tym kraju na 17 bln m3. Jest to ponad dwukrotnie więcej, niż zasoby gazu ze złóż konwencjonalnych, wynoszące około 8 bln m3.

Chiny

Rząd chiński oficjalnie poinformował o rozpoczęciu komercyjnego wydobycia gazu łupkowego ze złoża Fuling w prowincji Syczuan. Wydobycie prowadzone jest od końca 2013 roku. Pod koniec czerwca dzienne wydobycie gazu wynosiło średnio 3,2 mln m3, a łącznie ze wszystkich otworów wydobyto dotychczas około 611 mln m3. Zakładana wielkość wydobycia w 2015 roku ma wynosić 6,5 mld m3. Według analizy wykonanej dla Bloomberg New Energy koszty wydobycia gazu łupkowego w Chinach mogą okazać się nawet dwukrotnie wyższe niż w USA. Według szacunków U.S. Energy Information Administration Chiny posiadają największe złoża gazu ziemnego z łupków na świecie, wynoszące około 31 bln m3.

RPA

RPA planuje wkrótce wznowić poszukiwania gazu łupkowego. Rząd tego kraju dostosował póki co przepisy prawne regulujące przyszłe prace poszukiwawcze i wydobywcze. Według badań U.S. Energy Information Administration łupkowe złoża w RPA mogą zawierać nawet 13,7 bln m3 gazu. W RPA wykonano dotychczas ponad 20 odwiertów za gazem łupkowym. Od 2011 roku obowiązywało w tym kraju moratorium na wydobycie gazu łupkowego w regionie Karoo, gdzie znajdują się potencjalne złoża. Zostało one zniesione we wrześniu 2012 r.

Szkocja

W szkockiej rafinerii Grangemouth zbudowany zostanie największy w Europie zbiornik na etan. Bedzie możliwe magazynowanie w nim gazu łupkowego importowanego z USA.

USA

Wydobycie gazu łupkowego ze złoża Marcellus wyniosło w lipcu 2014 r. średnio 430 mln m3 dziennie i stale rośnie. W całych Stanach średnie dzienne wydobycie gazu przekroczy  w tym roku 2 mld m3. To mniej więcej 43% rocznego wydobycia gazu ze złóż konwencjonalnych w Polsce.

źródła: gazlupkowy.pl,  interia.pl, tvn24, cire, pb.pl

21.07.2014 r.

autor: abar

Pozostałe artykuły z kategorii Świat - kliknij tutaj

Wróć do poprzedniej strony