Świat - łupkowy przegląd tygodnia 15-21 grudnia 2014 r.

Wybrane wydarzenia z branży poszukiwawczej i wydobywczej gazu łupkowego na świecie w tygodniu 15-21 grudnia 2014 r.

Egipt

Firmy Shell i Apache podpisały umowę dotyczącą rozpoczęcia poszukiwań gazu ze złóż niekonwencjonalnych w Egipcie. Projekt zakłada wykonanie 3 otworów i zabiegów stymulacji złoża metoda szczelinowania hydraulicznego.

Hiszpania

Parlament Andaluzji przegłosował wprowadzenie dwuletniego moratorium na poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego. Andaluzja to najludniejsza i druga pod względem powierzchni wspólnota autonomiczna w Hiszpanii.

Holandia

Parlament holenderski przedłużył do 2017 roku moratorium na wykorzystanie metody szczelinowania hydraulicznego. Do tego czasu prowadzone będą prace mające na celu analizę i diagnozę oddziaływania tej metody na środowisko.

Kanada

Władze kanadyjskiej prowincji Quebec utrzymają wprowadzone w 2011 roku moratorium na stosowanie metody szczelinowania hydraulicznego. Decyzja została podjęta po przeprowadzeniu kompleksowej oceny oddziaływania na środowisko poszukiwań gazu łupkowego.

Ukraina

Amerykański koncern Chevron planuje wycofać się z inwestycji w ukraiński gaz łupkowy - podają media w Kijowie. Na razie firma nie skomentowała tych doniesień. Nieoficjalnie mówi sie, że przyczyną rezygnacji są niezadowalające efekty poszukiwań, a także polityka podatkowa ukraińskiego rządu. Chevron rozpoczął poszukiwania gazu ze złóż niekonwencjonalnych z formacji Oleska koło Lwowa rok temu. Do tej pory koncern zainwestował na Ukrainie około 350 mln dolarów.

Wielka Brytania

Brytyjski koncern IGas zakończył prace wiertnicze w otworze w miejscowości Ellesmere Port na terenie formacji łupkowej Bowland w zachodniej Anglii. Po przebadaniu pobranych rdzeni podjęta zostanie decyzja odnośnie dalszych prac poszukiwawczych w tym rejonie.

Premier Dawid Cameron ogłosił, że rząd brytyjski nie będzie dodatkowo dotował wydobycia gazu łupkowego. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje już system ulg podatkowych,  mających na celu wsparcie przemysłu poszukiwań gazu łupkowego.

źródła: wnp.pl, gazlupkowy.pl, Daily Mail, suinenglish.com

Wróć do poprzedniej strony