Świat - łupkowy przegląd tygodnia 18 - 24 sierpnia 2014 r.

Wybrane wydarzenia z branży poszukiwawczej i wydobywczej gazu łupkowego na świecie

Indie

Hinduska grupa kapitałowa Reliance Industries Ltd chce zainwestować 2 mld dol. w co najmniej trzy złoża gazu łupkowego w USA, głównie na terenie formacji Marcellus w Pensylwanii. Hindusi od 2010 r. prowadzą eksploatację gazu łupkowego w USA - w pierwszej połowie 2014 r. wydobycie sięgnęło 15 mln m3 gazu dziennie.

Iran

Iran chce dołączyć do łupkowych graczy i rozpocząć poszukiwania gazu i ropy łupkowej na terytorium prowincji Lorestan na zachodzie kraju. Do współpracy zaprosił już firmy z Niemiec i Chin.

USA

Senat stanu Kalifornia odrzucił projekt ustawy, która zakazywałaby  wydobycia węglowodorów z wykorzystaniem metody szczelinowania hydraulicznego. Nad obawami o wpływ takiej działalności na środowisko przeważyły obecne i prognozowane korzyści ekonomiczne, jakie niesie ze sobą eksploatacja węglowodorów. Szacuje się, że branża wydobywcza zapewnia bezpośrednio pracę dla 95 tys. osób w stanie Kalifornia, a pośrednio - dla 250 tys. W związku z nowymi złożami liczba bezpośrednich miejsc pracy może wzrosnąć do 195 tys.

Wielka Brytania

Wyniki badań wykonanych w Wielkiej Brytanii wskazują, że technologia szczelinowania hydraulicznego jest bezpieczna w warunkach brytyjskich - twierdzi ekspert Komisji Europejskiej ds. gazu i ropy z łupków Peter Styles z Uniwrsytetu w keele. Od lat 60-tych ubiegłego wieku na Wyspach wykonano ponad 200 operacji szczelinowania, głównie jako sposób na intensyfikację wydobycia ze złóż konwencjonalnych.

źródła: gazlupkowy, e-petrol.pl, biznesalert.pl

abar

Wróć do poprzedniej strony