
Wybrane wydarzenia z branży poszukiwawczej gazu łupkowego na świecie
Międzynarodowa Agencja Energii
Rewolucja łupkowa w Ameryce zagrozi miejscom pracy w Europie?
Eksperci z Międzynarodowej Agencji Energii szacują, że efektem rozwoju branży wydobycia gazu łupkowego w Ameryce będzie likwidacja 30 milionów miejsc pracy w Europie. W związku z niską ceną gazu w Ameryce poszczególne firmy mogą przenosić swoją produkcję za ocean. Dotyczyć to może szczególnie firm z branży chemicznej, petrochemicznej oraz wyrobów metalowych.
USA
Miliardy dolarów zysku dla firmy Halliburton
Poszukiwanie gazu łupkowego może być bardzo intratnym zajęciem. Amerykański koncern Halliburton, świadczący usługi serwisowe na potrzeby branży poszukiwawczo - wydobywczej osiągnął w II kwartale 2014 r. zysk wynoszący 744 mln dolarów. Jest to związane przede wszystkim ze zwiększeniem działalności w zakresie poszukiwania i wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych.
Miliardy dolarów zysku dla małych miejscowości
Wydobycie gazu i ropy łupkowej może przynieść amerykańskim miejscowościom nawet 80 miliardów dolarów rocznie. Wpłynie to pozytywnie na rozwój lokalnej gospodarki. Raport Energy Outlook 2014 opracowany przez firmę konsultingową Jones Lang LaSalle wskazuje, że taka właśnie fortuna przeznaczana będzie corocznie na inwestycje w miejscowościach leżących w obrębie złóż formacji Bakken w Dakocie Północnej oraz Eagle Ford w Teksasie. Tereny, na których trwa wydobycie gazu i ropy łupkowej rozwijają sie obecnie dwa razy szybciej niż pozostałe. Znacznie poprawiła się infrastruktura miast, a w wyniku napływu nowych pracowników rozwinęła się branża handlowo - usługowa.
Wielka Brytania
Problemy z uzyskaniem pozwoleń na wiercenia
Rada hrabstwa West Sussex nie zaakceptowała wniosku koncernu Celtique Energie na prowadzenie prac poszukiwawczych w miejscowości Wisborough Green (60 km na płd-zach od Londynu). Lokalne władze uznały, że nie ma pewności, czy prace wiertnicze okażą się bezpieczne dla mieszkańców oraz środowiska. Obawy budził zwłaszcza wzmożony ruch pojazdów w sąsiedztwie planowanej wiertni oraz emisje hałasu podczas wykonywania prac.
Organizacje ekologicznie krytycznie o gazie łupkowym
W możliwość bezpiecznego wydobycia gazu z łupków wątpią także niektóre organizacje ekologiczne w Wielkiej Brytanii. Dwie z nich - Scientists for Global Responsibility oraz the Chartered Institute of Environmental Health opublikowały wspólny raport dotyczący stanu prawnego w dziedzinie poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii. Uwzględnione zostały aspekty środowiskowe i społeczno - gospodarcze. Autorzy uważają, że nadzór nad pracami jest niedostateczny, szczególnie w kontekście lokalnych zagrożeń dla środowiska i zdrowia publicznego. Postulują również o wprowadzenie obowiązku przygotowania oceny oddziaływania na środowisko każdorazowo przed rozpoczęciem prac wiertniczych.
źródła: parkiet.pl, wnp.pl, gazlupkowy.pl, finanse.wp.pl
28.07.2014 r.
autor: abar
Pozostałe artykuły z kategorii Świat - kliknij tutaj