Świat - łupkowy przegląd tygodnia 25 - 31 sierpnia 2014 r.

Wybrane wydarzenia z branży poszukiwawczej i wydobywczej gazu łupkowego na świecie

Argentyna

W opinii ekspertów firmy Accenture, basen Neuquen w Argentynie ma najwyższy potencjał pod względem szybkiego rozpoczęcia wydobycia ropy i gazu łupkowego spośród wszystkich krajów, poza USA i Kanadą. Jednak i Ameryce Południowej rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji ze złóż niekonwencjonalnych będzie możliwe dopiero za 5-10 lat.

Chiny

Chiny planują wykonanie kolejnych odwiertów poszukiwawczych za gazem łupkowym. Do kwietnia 2014 r. w Państwie Środka wykonano ich już 322. Rozpoczęto także - na razie na niewielką skalę - eksploatację surowca. Do końca czerwca 2014 r. wydobyto ze wszystkich odwiertów w Chinach 611 mln m3 gazu łupkowego.

RPA

W RPA trwają prace nad regulacjami prawnymi w kwestii poszukiwań i wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych. Duży nacisk położony zostanie na kwestie związane z ochroną środowiska. Prace mają zostać zakończone w październiku 2014 r.

USA

Zwiększone wydobycie ropy łupkowej jest przyczyną niskich cen ropy na świecie. W ostatnich tygodniach zaobserwowano spadek cen ropy naftowej. W ostatnim tygodniu sierpnia za baryłkę ropy Brent z Morza Pólnocnego płacono nieco ponad 100 dolarów. Ma to związek z nadpodażą tego surowca na rynku, spowodowaną wydobyciem ropy łupkowej w USA i jednoczesnym mniejszym popytem na surowiec w europejskich rafineriach.

źródła: polskieradio.pl, wnp.pl, e-petrol.pl, gazlupkowy.pl

abar

Wróć do poprzedniej strony