Świat - łupkowy przegląd tygodnia 4 - 10 sierpnia 2014 r.

Wybrane wydarzenia z branży poszukiwawczej i wydobywczej gazu łupkowego na świecie

Chiny

Chiny obniżyły o połowę prognozę dotyczącą produkcji gazu łupkowego. Pierwsze szacunki z 2012 r. zakładały, że do 2020 r. wydobycie gazu wynosić będzie 60-80 mld m3. Aktualne prognozy chińskiego rządu mówią już tylko o 30 mld m3.

Ukraina

Jak poinformował BiznesAlert.pl, poszukiwania gazu łupkowego na wschodzie Ukrainy zostały zatrzymane ze względu na działania wojskowe prowadzone w okolicach prac. Przyszłość sektora łupkowego na Ukrainie zależy również od wprowadzenia podatku wojennego. Od 1 sierpnia na Ukrainie obowiązuje czasowy podatek w wysokości 1,5% od dochodów osób fizycznych, przeznaczony na działania wojenne. Wzrosły również podatki od wydobycia surowców. Stawka przy poszukiwaniach i wydobyciu gazu wzrośnie do 55% (obecnie wynosi 28%). Podwyższone stawki oraz podatek wojenny będą obowiązywać do stycznia 2015 r.

USA

Waszyngton przygotował nowe sankcje wymierzone w Rosję, które uderzą m.in. w jej sektor wydobywczy. Zostaną wprowadzone znaczne ograniczenia dla transferu technologii i dostaw sprzętu stosowanego przy wydobyciu węglowodorów ze złóż położonych na dużej głębokości oraz ze skał łupkowych. Eksport urządzeń (np. stosowanych przy wierceniach otworów  i stymulacji złóż, a także niezbędnego komputerowego) oprogramowaniu będzie każdorazowo wymagał uzyskania specjalnej licencji.

11.08.2014 r.

źródła: biznesalert, gazlupkowy.pl

abar

Wróć do poprzedniej strony