Świat - łupkowy przegląd tygodnia 5-11.01.2015 r.

Wybrane wydarzenia z branży poszukiwawczej gazu łupkowego na świecie w tygodniu 5 -11.01.2015 r.

Algieria

Trwają protesty przeciwko poszukiwaniom gazu łupkowego. Algieria zamierza zainwestować w poszukiwania gazu łupkowego - państwowa firma Sonarch chce przeznaczyć na ten cel około 70 mld dolarów w ciągu następnych 20 lat. Jednak plany te mogą zostać pokrzyżowane z powodu sprzeciwu lokalnych społeczności, zamieszkujących osady w pobliżu planowanych odwiertów na południu kraju. Protesty trwają już kilka tygodni i wciąż się nasilają.

Chiny

Trwają przygotowania do trzeciej rundy koncesyjnej na gaz łupkowy. Władze chińskie starają się wytypować najbardziej atrakcyjne i perspektywiczne tereny, które mogą przyciągnąć zagranicznych inwestorów.

Litwa

Kolejny przetarg na poszukiwania gazu łupkowego ruszy wiosną 2015 r. Warunki nowego przetargu na poszukiwanie gazu łupkowego na Litwie zostaną sporządzone do końca stycznia. Konkurs zostanie przygotowany na podstawie ostatniego przetargu, ale z uwzględnieniem zmian w przepisach prawnych i sytuacji geopolitycznej kraju - poinformowała Daiva Matoniene, wiceminister środowiska w litewskim rządzie. Nowy przetarg może zostać ogłoszony na wiosnę - dodał Jonas Satkūnas, dyrektor litewskiego Litewskiej Służby Geologicznej. Satkūnas wspomniał, że przedstawiciele chińskiej firmy Sinopec, którzy odwiedzili Litwę latem 2014 r., byli bardzo zainteresowani poszukiwaniami węglowodorów z łupków w tym kraju. Jednak ta deklaracja zostanie zweryfikowana dopiero wtedy, gdy chińska oferta zostanie oficjalnie zgłoszona.

USA

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Texas w Austin, szacunki rządu USA o możliwych do wykorzystania zasobach gazu łupkowego są zbyt optymistyczne. Wyniki badań naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Nature".

Amerykańska firma WBH Energy z Teksasu, wydobywająca gaz i ropę łupkową, ogłosiła swoją upadłość. Firma jest pierwszą ofiarą z branży łupkowej w USA, którą dotknął światowy spadek cen ropy naftowej. Przypadek firmy zwiększa obawy, że obecne ceny ropy naftowej zmuszą wiele firm do wyjścia z branży. Analitycy CreditSights Inc ostrzegają, że kolejnych 25 mniejszych firm jest poważnie zagrożonych bankructwem.

12.01.2015 r.

źródła: www.ennaharonline.com, delfi.li, cire.pl

abar

Wróć do poprzedniej strony