Wielka Brytania: nie będzie moratorium na poszukiwania gazu łupkowego

Jak donosi serwis gazlupkowy.pl, brytyjski parlament przeważającą liczbą głosów odrzucił projekt wprowadzenia moratorium na stosowanie szczelinowania hydraulicznego na Wyspach. Wprowadzono jednak kilkanaście nowych warunków, koniecznych do spełnienia przez koncerny przed rozpoczęciem prac wiertniczych za gazem łupkowym.

Pomysł wprowadzenia moratorium na poszukiwania wyszedł z Komisji ds. Rewizji Środowiska w brytyjskim parlamencie, która przygotowała specjalny projekt w tej sprawie. Pomysłodawcy wprowadzenia moratorium przekonywali, że wydobycia gazu łupkowego nie można pogodzić z przyjętymi celami polityki klimatycznej, dotyczącymi obniżenia emisji substancji do powietrza. Komisja zaproponowała zatem wprowadzenie moratorium na poszukiwania na okres 2,5 roku. W tym czasie należałoby wykonać kompleksową ocenę oddziaływania na środowisko - donosi gazlupkowy.pl.

Jednak poprawka do ustawy o infrastrukturze wprowadzająca moratorium, podczas głosowania w Izbie Gmin została odrzucona stosunkiem głosów 308 przeciw do 52 głosów za. Wprowadzono za to kolejne 13 warunków, które koncerny muszą spełnić przed rozpoczęciem prac wiertniczych. Dotyczą one m.in. obowiązku wykonania pełnej oceny oddziaływania na środowisko i przeprowadzenie konsultacji z lokalnymi społecznościami. Wprowadzono także zakaz prac wiertniczych na terenie parków narodowych - informuje gazlupkowy.pl.

30.01.2015 r.

źródło: gazlupkowy.pl

Wróć do poprzedniej strony